Słoneczka

STYCZEŃ Pogoda na styczeń 2019

Cele wychowawczo-dydaktyczne:

Stosowanie zasad higieny i zachowania w związku z pandemią koronawirusa.

Zwracanie się do rówieśników po imieniu.

Stosowanie zwrotów grzecznościowych stosownie do okoliczności.

Przestrzeganie umów panujących w grupie przedszkolnej.

Rozwijanie procesów poznawczych – pamięci i uwagi.

Rozpoznawanie i nazywanie kształtów figur geometrycznych.

Kształcenie umiejętności matematycznych, poszerzanie zakresu  liczenia.

Doskonalenie umiejętności prawidłowego posługiwania się przyborami do rysowania i sztućcami.

Kształcenie umiejętności posługiwania się nożyczkami.

Przyjmowanie prawidłowej postawy podczas siedzenia przy stole.

Wyrabianie nawyku dbania o porządek, samodzielne sprzątanie zabawek.

Szczegółowe zadania:

CO PRZYNOSI ZIMA

• Dostrzeganie zmian w otoczeniu przyrodniczym. Budzenie zainteresowań przyrodą.
  • Zapoznanie ze zjawiskami pogodowymi związanymi z zimą.  Obserwacja zjawiska zamarzania i topnienia wody.
  • Rozumienie konieczności dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych.

ZWIERZĘTA ZIMĄ

• Uwrażliwienie dzieci na ciężkie warunki życia ptaków zimą. Zachęcanie do dokarmiania ptaków.
  • Poznanie zwierząt leśnych, rozumienie konieczności niesienia pomocy zwierzętom – poznanie określeń: paśnik, leśniczy.
  • Poznanie zwyczajów wybranych zwierząt związanych z przetrwaniem zimowych mrozów.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

• Wzmacnianie więzi emocjonalnej z dziadkami.
  • Rozumienie roli poszczególnych członków rodziny, dostrzeganie potrzeb osób starszych. Budzenie empatii.
  • Dostrzeganie i uwzględnianie w rysunku charakterystycznych cech postaci ludzkiej

KARNAWAŁ

• Odczuwanie radości z wspólnych zabaw przy muzyce. Wykorzystywanie rekwizytów podczas tańców.
  • Rozwijanie wrażliwości estetycznej, rozwijanie umiejętności plastycznych.

Drogi Rodzicu!

Ćwicz z dzieckiem rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych (koło, kwadrat, trójkąt).

Zachęcaj do układania puzzli i obrazków z części.

Przypominaj o stosowaniu zwrotów grzecznościowych.

Nauczycielki

p. Krystyna Bednarz