sloneczka
motyki małe
biedry
leśne-skrzaty
serduszka

Samorządowe Przedszkole Nr 51 w Krakowie

ul. Estońska 2, 30-652 Kraków, email: przedszkole51@sp51.przedszkola.net.pl, tel./fax: tel: (12) 655 20 96

Bezpieczeństwo dzieci podaczas zabaw zimowych

 
Zimowa aura zachęca naszych milusińskich do szaleństw na śniegu i lodzie. Dzieciaki uwielbiają szalone zabawy, kiedy to adrenalina sięga zenitu.
 Z jaką radością my rodzice patrzymy na roześmiane buziaki, roziskrzone oczy i dajemy się wciągnąć w szaleńczą zabawę pozwalając dzieciom na więcej niż byśmy chcieli i niż pozwala na to zdrowy rozsądek. Ale pamiętajmy, że to do nas należy opanowywanie emocji i myślenie na zapas, co by było gdyby!
To my jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych maluchów, które jeszcze nie mają zdolności przewidywania, a fantazję mają zdecydowanie bujniejszą niż my, dorośli!
Jest wiele rzeczy, którym nie jesteśmy w stanie zapobiec podczas zimowej zabawy dzieci- złamania, zwichnięcia, stłuczenia to norma na oblodzonych  chodnikach i schodach.
Naszym zadaniem jest jednak przewidzieć, co złego może spotkać naszą pociechę podczas zabawy i zrobić wszystko aby do tego nie dopuścić.
Na nas ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego dziecka.
 
DOBRA ZABAWA, BEZPIECZNA ZABAWA
 
NAWAŻNIESZE UWAGI, KTÓRE RODZICE POWINNI PRZESTRZEGAĆ,   DBAJĄC O ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA
 
- Od najmłodszych lat rozmawiaj z dzieckiem o bezpieczeństwie, o zasadach jakie panują podczas zabawy na śniegu!
- Małe dzieci bezwzględnie powinny być zawsze pod opieką osoby dorosłej!
- Traktuj kaski i ochraniacze na równi z pasami w samochodzie!
- Na sankach dziecko zawsze zjeżdża nogami do przodu i najlepiej na gładkiej górce, bez muld i drzew! W miejscu dobrze widocznym i wolnym od jakichkolwiek wystających ze śniegu przedmiotów!
- Nie pozwalaj dziecku zjeżdżać z górki na ulicę! Koniecznie wytłumacz dziecku, jakim niebezpieczeństwem grozi zabawa na ulicy i w jej pobliżu!
- Nie wolno jeździć na łyżwach i zamarzniętym jeziorze!
- Absolutnie nie wolno jeździć na nartach z dzieckiem w nosidełku lub w chuście!
- UWAGA NA KULIGI! Źle przywiązane sanki, samochód z naprzeciwka czy uderzenie podczas wywrotki przez kolejne sanki mogą być przyczyną tragedii!
- Śnieżkami nigdy nie celujemy w jadące samochody! O wypadek nie trudno!    - Nauczmy też dziecko, że nie należy celować w twarz drugiej osoby!
  Grozi to uszkodzeniem oka, złamaniem nosa itp.
- Niedopuszczalne jest oblepianie śniegiem kamieni czy kawałków lodu!
- Nie bawimy się na placach budowy i opuszczonych budynkach!
-Uważamy na źle zabezpieczone konstrukcje ze śniegu!
- Dach igloo, w momencie odwilży, grozi zawaleniem i przysypaniem !
- Uwaga na sople zwisające z dachów!
- Nie ślizgamy się na jezdni!
- Jeśli wybieracie się na zewnątrz temperatura nie powinna być niższa niż – 5 stopni! Słońce może zdradziecko zasugerować, że jest ciepło i przyjemnie, podczas gdy naprawdę wieje ostry, mroźny wiatr!
- Pamiętaj o kremie na twarz i ręce, a także o pomadce ochronnej na usta!
-  Zadbaj o odpowiednie ubranie na zimowe zabawy.
-  Ubieraj dziecko na cebulkę- rajstopy, spodnie, koszulka, bluza, ciepła kurtka i obowiązkowo rękawiczki, czapka, szalik! Pamiętaj też o zapasowych ubraniach jeśli wybieracie się na zimowe szaleństwo!
-  Ubrania muszą być z materiału, który pozwoli skórze oddychać, najlepiej naturalne, bawełniane. Dziecko szybko może się rozchorować gdy się spoci!
- Najlepiej jeśli rękawiczki i spodnie są z nieprzemakalnego materiału!
- Zaopatrz dziecko w porządne zimowe buty. Najlepsze buty to takie, które nie przemakają, są ciepłe i nie ślizgają się!
- Jeżeli dziecko powie nam, że np. nie czuje palców od nóg lub rąk, powinno już pozostać w domu, bo mogą to być objawy przemrożenia!
- Koniecznie to sprawdź i zastosuj ewentualne kroki!
- Pamiętaj też zanim postawisz dziecko na nartach czy pójdziecie na sanki, że ruch na zimnym powietrzu wymaga rozgrzania i rozciągnięcia mięśni. Zapobiegniesz kontuzjom, a dziecko będzie miało wpojone dobre wzorce.
- Jeżeli dziecko po powrocie z zimowych zabaw ma jakiekolwiek niepokojące objawy, zawsze skonsultuj to z lekarzem.
- Nigdy nie lekceważ przemarznięcia i odmrożeń!
 
  W CO SIĘ BAWIĆ NA ŚNIEGU?
 
PROPOZYCJE ZABAW
 
- zjazdy na sankach- żeby zjeżdżać na sankach, trzeba znaleźć odpowiednią górkę, zawsze się taka znajdzie w okolicy, można się ścigać na sankach, urządzać konkurs na najdłuższy zjazd
- wyścigi z sankami-  zimą można urządzać wszelkiego rodzaju wyścigi na sankach: slalom pomiędzy kulami ze śniegu, wyścigi dwójek( jedno dziecko siedzi na sankach, drugie ciągnie), pchanie sanek, które dalej pojadą
- zjazdy w workach- jeśli nie macie pod ręką sanek, do zjazdów można wykorzystać worki. Gruby foliowy worek, wypychamy słomą lub sianem, związujemy  i możemy już zjeżdżać z górki
- budowanie igloo- jeśli śniegu jest pod dostatkiem, można zbudować igloo. W tej zabawie niezbędna jest pomoc taty i mamy. Wspólnymi siłami można zbudować wspaniały domek ze śniegu, a jeśli będzie mróz, taki domek długo postoi i będzie miejscem wspaniałych zabaw
- bitwa na śnieżki, rzucanie do celu – najpierw oczywiście trzeba przygotować  kilkanaście kulek. To nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla maluchów, które dopiero poznają uroki zimy. Pierwsze kule mogą powstawać z wielkim trudem , ale później będzie już o wiele lepiej. Mama i tata powinni pokazać swoim pociechom jak zrobić śnieżkę, żeby zaraz się nie rozpadła. Śniegowymi kulkami można rzucać do siebie lub np. do celu: do drzewa
- rzeźby ze śniegu – letnią porą roku dzieci lubią bawić się w piasku, budować zamki, robić babki itd., podobne zabawy można również powtórzyć zimą. Przydadzą się wiaderka, grabki, foremki, łopatki. Zaproponujcie dzieciom zbudowanie zamku, rzeźbienie w śniegu ulubionego zwierzątka, postaci
- jazda na łyżwach – zimą w  wielu miastach organizowane są lodowiska i ślizgawki dla dzieci i dorosłych. Zwykle, w takich miejscach jest możliwość wypożyczenia łyżew. Oczywiście najlepiej jest, jeśli dziecko ma swoje łyżwy. Pierwsze próby utrzymania się na lodzie mogą skończyć się bolesnymi upadkami, ale rodzice są wsparciem dla małych, początkujących łyżwiarzy
- lepienie bałwana- super zabawa dla małych i dużych. Przygotujcie węgielki, marchewkę na nos, stary garnek albo kapelusz i koniecznie miotłę. Dzieci mogą również same wymyślić strój dla pana bałwana
- śniegowy trop, zabawy tropiące- robimy ślady na śniegu, a dzieci poruszają się właśnie po tych śladach, starając się postawić stopę w tym samym miejscu co my.
- orzeł, aniołek – kładziemy się na śniegu, na plecach i szeroko rozkładamy ręce i nogi i poruszamy nimi. W ten sposób powstaje wizerunek orła lub aniołka.
- obrazy ze śniegu – w ogrodzie lub w parku można zaproponować dzieciom zabawę w tworzenie obrazów na śniegu. Najlepiej wydeptywać je stopami, można również rysować patykiem lub uklepywać dłońmi
- jazda na nartach – w pobliżu wielu miast tworzone są małe stoki narciarskie. Znajdują się tam wyciągi i wypożyczalnie sprzętu, czasami szkółki narciarskie.
 
                                                                  Opracowała:
Sylwia Biernacik

Linki

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.